Windows 10 Yükseltme Bildirimi Nasıl Kapatılır?

0 74

windows 10 yükseltme bildirimiMicrosoft yazılım firmasının son çıkan işletim sistemi olan Windows 10, peşi sıra gelen güncelleştirmeler ile bazı kullanıcıların canını sıkmakta. Bu yazımızda Windows 10 işletim sistemine yakından bakıp bu yükseltme bildirimini nasıl kapatabiliriz sorununu irdeleyeceğiz.

İşletim Sistemi Nedir?

İşletim sistemi, bir bilgisayarın bellek, sabit sürücüler, giriş ve çıkış aygıtları gibi sistem kaynaklarını yöneten ve bu uygulama yazılımlarını kullanıma sunan bir bilgisayar programı topluluğudur. Bu sayede işletim sistemi, donanım bileşenleri ile kullanıcının uygulama yazılımı arasında bir arayüz oluşturur.
İşletim sistemleri genellikle bilgisayarın donanımını yöneten bir çekirdek(Kernel) ile başlangıçta farklı görevleri üstlenen özel programlar içerir. Bu görevler, aygıt sürücülerini yüklemeyi içerir. İşletim sistemleri hemen hemen her tür bilgisayarlarda bulunabilir: İşlem bilgisayarlarında ve gömülü sistemlerde, kişisel bilgisayarlarda, akıllı telefonlarda ve daha büyük çok işlemcili sistemlerde gerçek zamanlı işletim sistemleri bulunur.

Mevcut Bazı İşletim Sistemleri Nelerdir?

MacOs

California donanım ve yazılım şirketi Apple’ın işletim sistemi MacOS, kişisel bilgisayarlar için ticari olarak en başarılı Unix’dir. 1998’den itibaren Mac OS X adı altında geliştirilmiş ve 2001’de tamamlanmış ve Mac OS 9’a orijinal Macintosh işletim sistemini miras etmesi gerektiği için 10.0 sürümü olarak piyasaya sürülmüştür. 2012’de OS X olarak yeniden adlandırıldı; 2016 yılında mevcut adı aldı. İşletim sistemi tamamen yeniden yazılmadı, ancak NeXT tarafından 1988 yılında geliştirilen NeXTstep veya OPENSTEP’e geri döndü. Apple gelişmelerinin parçaları da işletim sistemine aktı.

Windows

Windows, ABD şirketi Microsoft’ un bir dizi işletim sistemidir. Aslen Windows, MS-DOS işletim sisteminin grafiksel bir uzantısıdır. Daha sonra Microsoft, Windows NT ürün serisini geliştirdi ve sonunda Windows XP adı altında ME ve 98 sürümlerinde DOS temelini temel alan orijinal Windows ile birleştirdi. Windows kelimesinin kullanılış amacı ise, uygulamaların kullanıcı arayüzlerinin ekranda dikdörtgen pencereler olarak görüntülenmesi gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Yükseltme Bildirimi Nasıl Kapatılır?

Asıl problem Windows 8.1, Windows 8 gibi eski işletim sistemini kullanıcılarda gerçekleşmektedir. Windows’un bu sistemlere güncellemeyle beraber yüklediği yükseltme aracı işin farkında olmayan kullanıcılara habersiz bir şekilde Windows 10 kullanmaya zorlamıştır.

Never 10 isimli boyutu sadece 81 kB olan bir program sayesinde bu problemden hemencecik kurtulabilirsiniz. Bu küçük boyutlu aracı kullandığınız sürece istemediğiniz sürece Windows 10 işletim sistemine geçmeyeceksiniz. Uygulamanın linki ise: www.grc.com/files/never10.exe

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. İsterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edin

0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x