Temassız Ödeme Limiti 120 Liraya Çıkarıldı

0 30

temassız ödeme limitiTeknoloji gün geçtikçe hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırmasına bir örnek ise temassız ödeme özelliği bulunan kredi kartları ile saniyeler içinde ödeme yaparak vakitten tasarruf edebiliyor. Bankaların ortak platformu Bankalararası Kart Merkezi(BKM) tarafından son alınan kararla birlikte 90 TL olan temassız ödeme limiti 120 TL‘ye çıkarıldı. 120 liranın üstünde ödeme yapacak kişilerin şifre girmesi gerekecek. Karar 1 Ağustos 2019 itibariyle yürürlüğe girecek.

Hayatı Kolaylaştırıyor

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan BKM Genel Müdür Yardımcısı Celal Cündoğlu, temassız ödeme ile birlikte kullanıcıların ödeme süreçlerini oldukça hızlı hale getirdiklerini ve 90 liralık limiti 120 liraya çıkarmaları ile birlikte de kullanıcıların hayatlarını daha da kolaylaştırdıklarını belirti.

Temassız Ödemelere Güven Artıyor

BKM verilerine göre temassız işlem adedi haziran sonunda 1,3 milyon adede, aylık temassız işlem cirosu da 1,3 milyar TL’ye ulaştı. Cüzdanımızdaki her 2 kredi kartından 1’i temassız özelliği taşıyor. Yüz yüze yapılan her 10 kredi kartı işleminden yaklaşık 1’i temassız olarak gerçekleştiriliyor. İş yerlerinin de temassız ödemelere olan ilgisi artıyor. Haziran 2019 verilerine göre her 5 iş yerinin 3’ünde temassız ödeme kabul edilebiliyor. Sadece kartlarla değil, mobil cihazlarla yapılan temassız işlem adedinde de artış gözlemleniyor. BKM verileri 2019 yılının ilk 6 ayında 1,2 milyon adet mobil temassız işlem yapıldığını, bu rakamın geçen senenin aynı dönemine göre 2 kat arttığını gösteriyor. Bu yılın başından bu yana mobil cihazlarla temassız olarak yapılan alışveriş tutarının ise 52 milyon TL’yi geçtiği görülüyor.

Temassız ödeme limiti 120 liraya çıkarıldı. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Temassız ödeme yöntemi kullanıyor muydunuz? Cidden hayatınızı kolaylaştırıyor mu? Yorumlarda düşüncelerinizi belirtirseniz seviniriz.

Kaynak: BKM

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. İsterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edin

0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x