Sigara İçmenin Zararları ve Tehlikeli Yan Etkileri

0 205

sigara içmenin zararlarıHayatımızda çeşitli zamanlarda sıkıntılar meydana gelebilir. Bunun kimi zaman sağlık sorunları olduğunu kimi zamanda ise maddi sıkıntılar olduğunu görebiliriz. Bildiğiniz üzere, sağlık kısmı her zaman için bizleri daha çok sekteye uğratır. Ne yaparsak yapalım, çözümü olmayan hastalıklar insanı günden güne hastalıktan çok daha fazla yıpratır. Bu durumda aslında aklımıza gelen bir başka durum oluyor; kendi sağlığımızı kendimiz bozuyor olabilir miyiz? Evet, aslında kendimize sormamız gereken en mantıklı sorulardan birisi bu olacaktır. Özellikle de sigara içmenin tehlikeli yan etkileri hakkında bilgileri duyduğunuz zaman, sağlığınızı ne kadar kötü etkilediğini göreceksiniz.

Sigara İçmenin Zararları

Sigara içmek bizlerin sağlığını en fazla zarara uğratan eylemlerden birisidir. Sadece bununla da kalmıyor. Gerek maddi açıdan gerek ise de sosyal hayatımızın devam etmesi açısından, oldukça sıkıntılı bir durumun ortasında olduğumuzu, bu sayede anlayabilirsiniz. Sigara içmenin zararları nelerdir, bunlara bakalım.

 • Sigara içtiğiniz zaman, oksijenin yokluğunu az çok hissedebilirsiniz. Bu bağlamda da gözle görülür derecede beyinde hasar meydana gelebilmektedir ve zehre direkt olarak maruz kalma durumu karşımıza çıkar.
 • Kırmızı kan hücre ve akciğer dokusu tamamen değişmeye başlar ve bu durumda kondisyonunuzun düşmesi açısından, en belirgin durumlardan birisidir.
 • Atardamarlar zaman içerisinde tıkanmaya başlamaktadır. Bu durum zaman içerisinde, birleşme dokusunun yok olmasına neden olur.
 • Böbrekler, pankreas ve karaciğer gibi organlar, zaman içerisinde sigara içimi dolayısı ile zehirli atık torbalarına çevrilmiş duruma gelecektir.
 • Sadece içsel olarak değil; aynı zamanda gözle görülür derecede de sıkıntılar meydana çıkmaya başlar. Dişler sararır, diş etleri zarara uğrar ve zaman içerisinde tat alma duygusu kaybolmaya başlar.
 • Kanser, felç ya da kalp gibi hastalıkların meydana gelme durumu; sigara içimi ile birlikte oldukça fazla tetikleyici olacaktır.
 • Yutak ve ağız içerisinde tat alma duygusu engellenecektir.

Sigara içmek dediğimiz zaman, kimileri bu konuda kendini geri çekerken kimileri ise bu konudan pek de şikayetçi olmuyor. Sigaranın bilinen zararları yukarıda saydığımız şekilde meydana geliyor, fakat sosyal hayat açısından zararlarını ise şu şekilde sıralayacağız;

 • Girdiğiniz ortam içerisinde eğer sigara içen birileri yok ise ve siz sigara içip gelmişseniz; bulunulan yer ağır bir şekilde sigara kokacak ve bu da çevrenizdekileri rahatsız edecektir.
 • Cildini üzerinde erken yaşlanma belirtileri meydana gelecektir. Gerek cilt karalığı gerek ise de ciltte bozulmalar oluşacaktır.
 • Burunda koku alma duygusu zaman içerisinde azalmaya başlayacaktır ve bu da bir süre sonra tamamen kaybolmasına neden olacaktır.
 • Ellerde ve aynı zamanda parmaklarda zaman içerisinde sararma meydana gelir ve parmakların zayıflaması gözle görülecek dereceye gelecektir.
 • Sadece üstünüz değil; aynı zamanda hem ağız kokusu hem de cilt kokusu meydana gelecektir. Bu da sosyal yaşam açısından sıkıntılı bir durumdur.

Sigaradan Nasıl Kurtulabilirim?

Sigara tamamen bir bağımlılık meselesidir. Her ne kadar bu doğru olmasa bile, insanlar günlük hayatlarında meydana gelen stresi azaltmak için sigara içerler. Ne kadar fazla içerlerse, aslında stresten o kadar kurtulduklarını düşünürler. Halbuki bu tamamen psikolojik bir nedendir ve insanların bir bahanesidir. Bu bahaneyi bırakmak istiyorsanız ve sigarayı nasıl bırakabilirim sorusunu kendinize soruyorsanız, size bunun cevabını vereceğiz.

 • Olumlu Olun: Sizin sağlığını için ne kadar önemli olduğunu, ancak siz bilebilirsiniz. O halde yapmanız gereken bunu bir stres çerçevesinde değil; tamamen olumlu bir şekilde uygulamak olacaktır. Kendinizi hazır hissettiğiniz gün başlayın ve 24 saat boyunca, bir nefes bile sigara içmeyin. Daha sonrasında ise bu duruma karşı kendini ödüllendirebilirsiniz.
 • Yardım İsteyebilirsiniz: Bazı şeylerin üstesinden tek başına gelmek zorunda değilsin. Elbette sigara konusunda seni birçok kişi destekleyecektir. Bu haberi ailene ve arkadaşlarına da ver. Bu sayede birkaç hafta onlarda sana konu ile ilgili destek olsunlar.
 • Sigarayı Neden Bıraktığının Bilincinde Ol: Sigarayı bıraktım, peki neden bıraktım diye kendine soracaktın. Çünkü hayatını bile isteye ellerinden bırakamazsın ya da parayı başka bir şekilde harcamak istiyorsun. Bunlar tamamen senin bileceğin iştir. Önemli olan neden bırakacağının bilincinde olmak.
 • Sigarasızlıkla Başa Çık: Açıkçası bu zorlu bir süreçtir. Burada seni zorlayacak durumlarda meydana gelebilir. Belki arkadaş ortamında belki de bulunduğun ortamda sigara da bulunacak. Fakat üstesinden geleceğini bil ve o yoksunluk anları için kendine kısa uğraşlar bul. İnan ki sigarasız hayat, çok daha güzel olacak.
Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. İsterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edin

0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x