Parmak Çıtlatmanın Zararları

0 168

parmak çıtlatmanın zararlarıSevdiğimiz her eylemin sonucunda, aslında bir zarar olduğunu görebiliyoruz; öyle değil mi? Özellikle de söz konusu bir şekilde bizleri rahatlayan eylemler olduğu zaman, bunları yapmadan duramıyoruz. Fakat sağlık konusunda, bünyemizi ne kadar zarar uğratırsak aslında bizlere de o kadar sıkıntılı sonuçlar ile geri döneceğini bilmemiz gerekiyor. Herkesin yaptığı, kimilerinin gayet bilinçli olarak kimilerinin ise neredeyse farkında olmadan yaptığı bir eylemden bahsedeceğiz. Parmak çıtlatma konusu, herkesin zaman zaman yaptığı bir eylemdir. Fakat parmak çıtlatmanın zararları yok mudur ya da bulunmamakta mıdır? Elbette, hem de çok fazla zararı bulunur, sizlerle bunu paylaşacağız.

Parmak Çıtlatma

Bir hastalık mı demeliyiz ya da bir alışkanlık mı, bilemiyoruz ama muhakkak bunun dengelenmesi gerektiğini söylemeliyiz. Bu bağlamda çıtlatmanın zararlarına bakalım:

 • Parmak çıtlatmak özellikle söz konusu bağlarda büyük sıkıntılara neden olabilir. Bu yüzden de bağlara zarar verme durumu karşımıza çıkar.
 • Sadece içsel olarak değil; aynı zamanda parmak çıtlatmanın bizlerin hayatlarını etkileyen kısımları da bulunmaktadır. Bu da zamanla yazma ve kullanma konusunda sekteye uğratabilir.
 • Eklemlerde nedenini bilmediğiniz şişlikler belki de meydana gelen en sıkıntılı durumlardan birisidir. İşte söz konusu parmak çıtlatma eylemini gerçekleştirirken, eklemlerde şişlik meydana gelebileceğini bilmeliyiz. 
 • Eklemlerde oluşan kapsüller bulunur, bu kapsüller parmak çıtlattıkça yumuşak doku hasarı meydana getirecektir.
 • Son olarak, farkında varmıyor olsak bile; kavrama yeteneğinde sıkıntı meydana gelebilir. Özellikle de parmak çıtlatmayanlara göre daha az kavrama yeteneği oluşacaktır.

Neden Parmak Çıtlatırız?

 • Ders çalışmak için ya da herhangi bir durum için parmaklarınızı ne kadar çok çalıştırıyorsanız, o kadar çok rahatlamaya ihtiyaç duyacaktır. Bu durumda da parmak çıtlatmanın rahatlatıcı etkisini duyuyoruz.
 • Stres her durumun başıdır ve bizleri maalesef bazı tepkiler göstermeye itmektedir. Bu durumda önemli bir sınav öncesinde veya bir toplantıdan önce, stresimizi azaltmak adına parmak çıtlatırız.
 • Sadece bir neden olmasına gerek yoktur fakat neden parmak çıtlatırız sorusu bizlerin kafasını bulandırabilir. Alışkanlıklar hayatımızın her köşesinde meydana gelir ve bu durum tamamen bizlerin alışkanlığından meydana gelen bir durum olduğu için, parmak çıtlatırız.

Parmak Çıtlatmanın Önüne Nasıl Geçilir?

 • Parmakların gücünü ve aynı zamanda koordinasyonunu arttırmak bizlere her anlamda faydalı olacaktır. Parmak çıtlatmanın önüne geçmek için yapılması gereken ise; ya bozuk para ya da kalem ile oyalanmak olacaktır. Bu iki materyal ile koordinasyonunuzu arttırabilirsiniz.
 • Yeni bir alışkanlık kazanmak, eski alışkanlığımızı bizlere unutturacaktır. Bu durumda kendinize yeni bir alışkanlık edinmelisiniz. Ya resim yapmak ya puzzle yapmak bunlardan birisi olabilir.
 • Parmak çıtlatmak aklınıza geldiği zaman, anında farklı bir eylemi harekete geçirmelisiniz. Bunlardan birisi ise; krem kullanmaktır. Alışkanlığınız aklınıza geldiği zaman, kremi çantanızdan çıkartın ve uygulayın. Bu sayede oyalanmış olacaksınız. Beraberinde ise ellerinizin nemli olmasını ağlayacaksınız.

Parmak Çıtlatma Sırasında Gelen Ses

Parmak çıtlatma isteği yanı sırasında, aslında burada en önemli mesele o sesi duymaktır. Çoğu zaman sadece alışkanlık olduğu için çıtlatırız ama o sesi duymaya da ihtiyacımız vardır. Peki o parmak çıtlatma sesi nereden geliyor, hiç düşündünüz mü? Bu durumun bilim dünyasında sürekli tartışıldığını be konu üzerine araştırma yapıldığını söyleyebiliriz. Elbette çok kısa ve anlaşılır bir tabirle; parmak çıtlatırken eklemler ayrışmaktadır. Bu ayrışma esnasında da eklemler arasında bir hava baloncuğu oluşmaktadır. Tamamen bu baloncuktan gelen ses diyebiliriz.

Literatürde ise buna; tribonucleation adı verilmektedir. Daha sonrasında eklemler arasında tekrar sıvı doluyor ve bu bir süreç olarak devam ediyor. Bilim insanlarına ve yetkililere göre aslında bunun fiziksel bir sorun değil; daha çok psikolojik bir problem olduğunu söyleyebiliriz. İnsan stres anında ister istemez bu yönteme başvuruyor ve önünü alamıyor. 

Herkes İçin Çıtlatma Sesi Geçerli Olmayabilir

Parmak çıtlatma alışkanlığı çoğu insanda ister istemez meydana gelebilir. Sabah kalktığımız zaman, yatakta kendimizi açmak için bile gerinerek parmaklarımızın çıtlamasına neden oluruz. Fakat bazı insanlarda, diğerlerine nazaran çok daha az ses gelebilir. Bunun nedenini ise uzmanlar; baskı eşiğinin farklı olması şeklinde açıklamıştır. Her insandaki eklem arası baskı farklı şekilde işler ve zayıf olanlarda daha az ses çıkarken fazla olanlarda daha fazla ses çıkabilmektedir.

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. İsterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edin

0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x