Özel Sağlık Sigortası Nedir? 7 Faydası

0 234

özel sağlık sigortasıSağlık en büyük zenginlik olsa da bunun farkına çoğu zaman kaybedildikten sonra varılıyor. Fakat bu konuda yapılan çeşitli bilgilendirmeler insanların daha sağlığını kaybetmeden bazı önlemler almaya başlamasını da bir avantaj olarak karşılarında bulunduruyor. İşte özel sağlık sigortası bunun en temel göstergesidir. Yıllardır bazı özel sigorta şirketleri, tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de özel sağlık sigortası yapmakta olsa da son yıllarda bu sigorta türüne olan rağbet yükselmektedir. Bunun en temel nedeni, sağlık hizmetlerinde maliyetlerin çok fazla artmasıdır.

Sağlık sigortasına olan ilginin artması aynı zamanda sağlık sigortası yapan şirketlerin sayısında da artışa neden olmuştur. Her iki artışın en önemli nedeni ise sağlanan avantajlardır. Özel sağlık sigortası şirketleri genel olarak en iyi hastanelerle anlaşmalıdır ve kişilerin Bağkur, SGK gibi sigortaları ile gidip muayene olamayacağı hastanelerde tedavi olabilmelerini sağlamasıdır.

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

özel sağlık sigortasıÖzel sağlık sigortası, ani bir kaza, hastalık ya da benzeri bir sağlık sorunlarından dolayı yatarak veya ayakta gerçekleşen tedavilere ait masrafların kişinin kendisi tarafından değil de sigorta şirketi tarafından karşılanmasıdır. Kişiye özeldir ve genel olarak yıllık yapılır. Sizi bir yıl boyunca koruma altına alır. Özel anlaşma maddeleri olsa da çoğu zaman dilediğiniz doktoru ve hastaneyi seçme imkanını sizlere tanır.

Özel Sağlık Sigortasından Kimler Faydalanabilir?

Özel sağlık sigortası 0-64 yaşa arasındaki herkesin kullanımına açıktır. 0-17 yaş aralığındaki çocuklar bu sigortadan ya ek prim ödemesiyle tek başlarına ya da ebeveynleriyle birlikte yararlanabilirler. 18-64 yaş aralığındaki kişiler ise sigorta şirketinin belirlemiş olduğu tutarları ödeyerek özel sağlık sigortası sistemine dahil olabilirler. Buradaki en önemli detay, kişinin sağlık durumunuza dair doğru beyanda bulunmasıdır. Çoğu sigorta şirketinde doğuştan gelen ya da geçmişte bulunan hastalıklar hiçbir şekilde teminat altına alınmamaktadır. Bazı şirketler ise ek prim ödemesi ile poliçeye öncesinde var olan hastalıkları da dahil edebilmektedirler. En önemli detay, sağlıklı iken bir sisteme dahil olmanızdır.

Özel Sağlık Sigortasının Kapsamı

Özel sağlık sigortasının kapsamı yatarak tedavi ve ayakta tedavi olarak iki bölümde toplanır. Teminat tutarları da ayakta tedavi olmanıza ya da yatarak tedavi olmanıza göre değişiklik gösterir. Kendi içinde birçok tedavi hizmetini içerir. Detayla sigorta şirketine göre küçük değişiklikler gösterir.

Ameliyatlar, yoğun bakım, diyaliz, kemoterapi, radyoterapi, tıbbi gözlem tedavisi, evde bakım ve tedavileri, trafik kazası sonrası tedavileri gibi pek çok detay ile tıbbi malzeme, ambulans, günlük oda, yemek giderleri, kontrol taramaları, refakatçi giderleri gibi detaylar yatarak tedavinin kapsamında yer alır.

Doktor muayeneleri, fizik tedavi, röntgen, ileri tanı yöntemleri, laboratuvar tetkikleri, aşılar, diş tedavileri, gözlüklere, lenslere vb. ait giderler ise ayakta tedavinin kapsamında yer alır.

Özel Sağlık Sigortasının Faydaları

  • Özel sağlık sigortası ile yatarak ya da ayakta tedavi hizmetlerinden bir yıl boyunca yararlanabilirsiniz. 
  • Herhangi bir hastalık veya kaza geçirmeniz durumunda ağır maliyetli tedavilerinizi güvence altına almış olursunuz.
  • Özel sağlık sigortası ile doğum yapabileceğiniz gibi doğacak olan bebeğiniz için de güvence oluşturabilirsiniz. 
  • Özel sağlık sigortası ile ülkenin en seçkin hastanelerinde ve doktorlarından tedavi hizmeti alabilirsiniz.
  • Özel sağlık sigortasında ilgili teminatı seçerek dilerseniz yurt dışında da muayene olabilirsiniz. 
  • Bireysel, ailecek ya da kurumsal olarak da özel sağlık sigortasından yararlanabilirsiniz.
  • Özel sağlık sigortası sayesinde özel vergi indirimleri elde edebilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Fiyatları

Özel sağlık sigortalarının fiyatları diğer sağlık sigortalarına göre pahalıdır. Özel sağlık sigortasının primlerinin yüksek olmasının nedeni ise poliçe kapsamından kaynaklanıyor. Türkiye’nin en iyi hastaneleri ile anlaşmalı olunup sigortalılarına bu hastanelerden ve en iyi doktorlardan tedavi alma şansı sundukları için daha yüksek primli oluyor.

Özel sağlık sigortası fiyatları belirlenirken her sigorta şirketinin fiyat politikası farklıdır. Çeşitli olasılıklar, istatistik tablolar göz önünde bulundurulur ve fiyatlandırma çıkarılır. Üstelik aynı sigorta şirketinde dahi bireylerin poliçe ücreti değişkenlik gösterir. Sigorta adayının cinsiyeti, yaşı, geçmiş sağlık durumları ve olası durumlarda talep edilen detaylar poliçe fiyatını belirler. Genel olarak sigorta şirketleri birkaç farklı poliçe türünü seçenek olarak sunarlar ve bunların kapsam detaylarına göre poliçe ücreti hesaplanır. Yani kesin bir fiyat söz konusu değildir.

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. İsterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edin

0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x