Neden Hıçkırırız?

0 64

neden hıçkırırızİnsanın kendini kontrol altına alması, hayli zor durumlardan birisidir. Elbette oldukça kolay yöntemler olduğunu söyleyebiliriz fakat bizleri sıkan durumlara da kafa çevirmemeliyiz. Bakıldığı zaman resmi bir ortam olsun ya da ciddi durumların konuşulduğu bir ortam olsun, anında yaptığımız ve istemeden yaptığımız her hareket göze batacak diyebiliriz. Tam da bu ortamlarda karşımız öyle bir durum çıkıyor ki; ne yapmamız gerektiğini asla kestiremiyoruz. Düşünün bir anda hıçkırık tuttu, ne yapabilirsiniz? Hiçbir şey yapılamıyor fakat neden oluyor? Neden hıçkırırız, bunu düşündünüz mü?

Neden Kısa Süreli Hıçkırıklarımız Olur?

Hıçkırmanın tıp açısından belli nedenleri bulunmaktadır. Kısaca şu şekilde açıklayabiliriz; karın ve göğüs boşluğunun ayırmak için bu kısımda diyafram bulunmaktadır. Diyafram, aniden kasılma gibi durumlar içerisinde bulunabilir ve bu durumda ses telleri bölgesinde bulunan gırtlak kapanır. İşte tam da bu sırada “hık” sesini işitmiş oluruz. Hıçkırık bu durumlar sonucunda meydana gelen bir olaydır. Sadece bu da değil; aynı zamanda hıçkırık bazen kaburgalar arasındaki kaslarda da meydana gelebilmektedir. Şu sebepler hıçkırığın nedenleri olmaktadır:

 • Çok fazla hava yutma
 • Çok sıcak veya çok soğuk yeme/içme durumu
 • Çok yüksek sesle konuşma
 • Çok hızlı yemek yeme
 • Aşırıya kaçan sigara ve alkol durumu
 • Stres beraberinden yaşanan durumlar
 • Baharatlı ve gazlı yemek/içmek
 • Aşırı gülme
 • İçecekleri şişeden içme durumları hıçkırık tutması açısından tetikleyicidir.

Kısa Süreli Hıçkırıktan Kurtulma

Elbette her sağlık sorununun belli bir noktaya kadar çözümü bulunmaktadır. Bu karşımıza çıkan ve bizleri rahatsız eden durum içinde bir çözümün söz konusu olduğunu söylemek doğru olacaktır. Kısa süreli hıçkırık bizleri diğer durumlar gibi strese sokabilmektedir. Elbette çözüm aşamasına gelindiği zaman, anında bir çözüm üretmek bu aşamada bizleri rahatlatacaktır. Kısa süreli hıçkırıktan nasıl kurtulabiliriz?

 • Bu aşamada yapmanız gereken bir çay kaşığı bal veya toz şeker yutmak olabilir.
 • Karnınızın aç olduğundan emin olun ve birkaç karanfil çiğneyin.
 • 10 saniye kadar nefesinizi tutarak, karın zarınızın hareketini sağlayabilir ve hıçkırıktan kurtulma yolunu bulabilirsiniz.
 • Sadece şeker değil; aynı zamanda bir çay kaşığı tuz yutabilir ve üzerine su içebilirsiniz. Bu sayede hıçkırık geçecektir.
 • Bir bardak soğuk ve aynı zamanda buzlu suyu, anında içebilirsiniz.

Bu durumları denedikten sonra, hala devam ediyorsa uzun süreli hıçkırık olduğunu söyleyebiliriz. Uzun süreli hıçkırık için, bu nedenlerle karşı karşıya olabilirsiniz;

 • Kalp krizi veya kalbin aşırı büyümesi ile ilgili olan kalp sorunları
 • Beyin tümörü, menenjit veya beyin iç kanaması gibi durumların meydana gelmesi
 • Çeşitli sindirim sistemi hastalıkları
 • Reflü
 • Karaciğer tümörü veya apsesi, zatürre, bağırsak tıkanıklığı ve mide kanseri

gibi sorunlar, uzun hıçkırık durumunda karşımıza çıkan durumların başında gelmektedir. 

Uzun Süreli Hıçkırık

Göğüs boşluğu ve karın boşluğu dediğimiz kısım arasında bir boşluk bulunmaktadır. Bu boşluk diyafram olarak belirtilir ve diyaframda kimi zaman bazı kasılmalar meydana gelir. Bu kasılmalardan en sık görüleni ise; hıçkırık olacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hıçkırığın bazı nedenleri olabilir ve kısa süreli hıçkırıktan saydığımız yöntemlerle geçebilir. Her ne kadar bahsetmiş olsak dahi; uzun süreli hıçkırık için bazı hayati nedenler olabilir. Bunlara daha geniş kapsamlı bakacağız.

Reflü Nedeni Olabilir

Reflü ciddi bir rahatsızlıktır ve günümüz koşullarına baktığımız zaman, çoğu insanda sık sık rastlanabilir bir rahatsızlıktır. Acı, ekşi, ya da yağlı yiyeceklerden sonra, direkt olarak mide yanması etkisini bırakır. Daha çok stres sebebi ile meydana gelir. Hıçkırık birçok hastalığın belirtisi olduğu gibi aynı zamanda reflünün belirtisi de olabilir. Sadece hıçkırık yüzünden doktora giden hastalara baktığımız zaman, aslında hastalığın altında çoğu için reflü sıkıntısı yatmaktadır. Reflü tedavisi sonrasında ise, uzun süreli hıçkırıkların geçtiği de görülmektedir. Elbette her uzun süreli hıçkırık tutanların reflüsü vardır diye bir kural yoktur. Ancak doğru bir tedavi sonucunda bu tanı konulabilir.

Hıçkırığın Kalple İlgisi Olabilir

Sadece reflü değil; aynı zamanda birçok hastalığında belirtisi olabilir. Kalbin içerisinde bulunduğu ve her iki ciğeri de kapsayan mediyasten adı verilen bir bölge bulunmaktadır. Hıçkırık adına en temel rahatsızlıklarda bu bölgede meydana gelmektedir. Akciğer ve zatürre ve arasındaki bölgede sıvı toplanması hıçkırığa neden olabilir. Bunların dışında da üst batın operasyonları sonrasında da meydana hıçkırık çıkabilir. 

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. İsterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edin

0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x