İnternet Bankacılığı Nedir Nasıl Açılır?

0 25

internet bankacılığı nedirZamanın olağan akışı içerisinde, hayatımızı kolaylaştıran bir vazgeçilmez olma yolunda hızla ilerleyen bir sistem: internet bankacılığı. Banka şubelerinde uzun uzun bekleme sürelerini dikkate alınca ise kullananların zamandan büyük bir şekilde tasarruf sağladığının altını çizmekte fayda var. Nedir bu internet bankacılığı, nasıl açılır?

İnternet Bankacılığı Nedir ve Nasıl Açılır?

Birçok kişinin hali hazırda telefon, bilgisayar ve tablet cihazlarında kullandığı, kendi banka işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde bankalar aracılığı ile uyguladığı sisteme internet bankacılığı deniyor. İnternet bankacılığını kullanmak için tek ihtiyacınız internet bankacılığı şifresi. Bu şifreyi çalıştığınız bankadan alıyorsunuz. Şifreyi almak için banka şubesine gitmeye gerek yok.

Hesabınıza ait kart numarasını ve şifresini biliyorsanız, şahsınıza ait özel bilgileriniz karşılığında, bankanın çağrı merkezi desteğiyle telefonunuzdan, bankanın uygulamasını akıllı cihaza indirerek ya da en yakın ATM üzerinden bile alabilirsiniz. Şifreniz size ulaştığında tek seferlik kullanmanız olanağı ile güvenli bir şifre oluyor; siz bu şifreyi dilerseniz güvenli bulduğunuz bir şifre ile değiştirebilir kalıcı hale getirebilirsiniz, ama bu şifreyi 3.kişi ve kurumlarla paylaşmamak, güvenlik zafiyeti oluşmaması adına önemli bir husustur.

İnternet Bankacılığı İle Neler Yapılır?

Banka şubelerine gittiğinizde yaptığınız tüm işlemleri yapmanıza olanak sağlıyor internet bankacılığı sistemi. Tüm vadeli ve vadesiz size ait hesapları kontrol edebilir, yeni hesaplar oluşturabilir, Fatura vb. tüm giderlerin harcama bedellerini ödeyebilir, emeklilik ve sigorta ile ilgili işlemler hakkında bilgi alıp uygulayabilir, yurt içi ve yurt dışı para transferleri gerçekleştirebilir, bankaya online olarak ulaşabilirsiniz.

İnternet Bankacılığını İstediğim Zaman Kullanabilir Miyim?

Bu hizmete 7/24 ulaşabilir, tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz; yalnızca birine para göndermek isterseniz ve hemen ulaşması gerekiyor ise mesai saatlerini tercih etmeniz faydalı olacaktır. Pek tabi bu işlemi mesai saatleri dışında da yapabilirsiniz, ancak sistemdeki mevcut bakiye, ilk mesai saati dilimi içinde ulaşır alıcısına.

İnternet Bankacılığı Kullanmak Güvenli Mi?

Hiç şüphesiz internet ortamında yapılan her işlem gibi dezavantaj ve avantajları var. En büyük avantajı zamandan kazandırması, banka şubesine gidip, sıra numarası alıp, işleminizi yapmanız saatler sürebilir ama bu hizmet ile bir kaç dakikada hızlı şekilde işlemlerinizi uygulayabilirsiniz. Dezavantajı ise az bir ihtimal olsa bile hesabınızın çalınması, bu durum genelde şifrenizi paylaşmanız durumunda gerçekleşebilir; çünkü bu siteler gerçekten çok kapsamlı ve detaylı güvenlik duvarlarıyla korunuyor. Bu tarz durumlarda banka birinci muhatap kabul edildiği için ise zarar karşılanıyor.

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. İsterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edin

0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x