Gebelik Alerjisi Hakkında Bilgiler

0 116

gebelik alerjisiGebelik alerjisi, vücudun belirli çevresel faktörlere (alerjenler) karşı artan duyarlılığıdır. Alerji bir hastalık değil, bağışıklık sisteminin vücuda giren bir maddeye verdiği reaksiyondur. Alerjik reaksiyonun ortak belirtileri; rinit, yırtılma, nefes darlığı ve bronkospazm, deri döküntüleri ve lekeleri, baş ağrıları ve diğerleri olabilir. Hamilelikteki alerjiler aynı semptomlarla karakterize edilir. Alerjik reaksiyonlara yatkınlık, vücudun aşırı duyarlılığı tıbbi düzeltmeye tabi değildir. Alerjik reaksiyonların alevlenmesi ile birlikte, her bir vakadaki uzman doktor tarafından seçilen semptomatik tedavi kullanılır.

Gebelik Alerjisi Hakkında Genel Bilgiler

Gebelik sırasındaki alerji, hamile kaldığı ana kadar vücudun maddelere aşırı duyarlı reaksiyonu gözlemlememiş kadınların yaklaşık % 35’inde görülür. Bazı durumlarda, alerjik reaksiyonlar hamileliğin erken belirtileri olarak yorumlanır. Kural olarak, hamile kadınlarda alerji fetusun gelişimini etkilemez (antijenler ve antikorlar plasenta bariyerine nüfuz etmez) ve hamilelik sırasında bir kadının durumunu önemli ölçüde kötüleştirebilir.

Alerjik reaksiyonların bazı belirtileri hala fetus üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Böylece, bronşiyal astımda fetal hipoksi gelişebilir. Hamilelikte alerjik reaksiyonlar, genellikle 12 ila 14 haftalık hamilelikle normalize olan vücudun hormonal olarak yeniden yapılandırılması nedeniyle gelişebilir.

Hamile kadınlarda alerji belirtileri tespit edilirse, müstahzarlar ve alternatif tedavi yöntemleri gebelikten önce vücut tarafından iyi tolere edilmiş olsa bile, semptomları ortadan kaldırmak için herhangi bir önlem almanız önemle tavsiye edilir.

Gebelikte Mevsimsel Alerji

Hamilelikte mevsimsel alerjiler, yakın tıbbi gözetim gerektirir. Hamileliğin başlangıcından önceki bir kadın alerjik reaksiyonlardan muzdarip olursa, o zaman hamilelik sırasında bir alerjenin vücuda girmesinin de alerjik reaksiyona neden olacağı muhtemeldir. Hangi alerjenin mevsimsel alerjiye neden olduğunu bilerek, alerjik reaksiyonlar hamilelik sırasında kolayca önlenebilir. Bu nedenle, polen alerjisi varsa, bazı bitkilerin çiçeklenmesi, o zaman bu durumda doktorlar, antialerjik ilaçlara ek olarak, alerjenlerin vücut üzerindeki etkilerini sınırlandırmasını tavsiye eder.

Gebelik Alerjisinde Tedavi Yöntemleri

Gebe kadınlarda alerjiler, tüm anti-alerjik (antihistaminikler) ilaçların kabul edilebilir olmaması nedeniyle karmaşıktır. Hamilelik sırasında bir alerji sırasında, tedavi bir jinekolog ve bir alerjist gözetiminde yapılmalıdır. Hamilelikte ilk önce bir alerji belirirse, reaksiyona neden olan alerjenler başlangıçta tanımlanmalıdır. Alerjenleri belirledikten sonra, durumu analiz etmek ve alerjenlerin hamile bir kadın üzerindeki etkisini dışlamak gerekir. Çoğu zaman, bazı gıdalara, kozmetik ürünlere ve ev kimyasallarına alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir.

Gebelikte Alerji Hapları Kullanımı

Alerji sırasında, bir kadının ilaç almaktan kaçınması önerilir. Hamilelik sırasında alerjiye hafif semptomlar eşlik ederse, alerjenin doğrudan maruz kalmasının ortadan kaldırılması mikroplarla baş etmeye yardımcı olacaktır. Ciddi semptomlarla (nazofarenksin şişmesi, fetal hipoksinin olasılığını gerektiren astım), hamilelik sırasında alerji hapları reçete edecek bir doktora danışılmalıdır. Bu nedenle, alerjik reaksiyonlarda popüler olan ilaç Dimedrol rahim kasılmasına neden olabilir ve Tavegil ilacı fetüsün gelişimini olumsuz yönde etkiler.

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. İsterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edin

0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x