Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır?

0 19

borsa yatırım fonu nedirBorsa yatırım fonunu yetkili tüm banka, aracı kurumlardan istediğiniz zaman satın alabilirsiniz. Borsa yatırım fonunu satış yetkisine sahip olan bankalardan alım yapabilmek için ilgili bankalarda yatırım hesabınızın olması ya da açılmış olması gerekiyor. Aracı kurumlardan ise satın alım için de yine bu kurumlardan her hangi birinden açmış olduğunuz yatırım hesabının olması gerekiyor.

Borsa yatırım fonu almak kolaydır, örneğin yetkili bankalar vasıtasıyla yatırım hesabınız bulunuyor ise mobil uygulama, internet şubesi ve ya diğer bankacılık kanallarından biri olan yatırım fonu satın alabilirsiniz. Bu şekilde satın aldığınız fonu satmak için ise ilgili kanalları uygun bir adım içerisinde kullanmanız yeterli oluyor.

Borsa’da işlem görmesi ya da uygun bulunan borsa yatırım fonuna katılma belgelerinin olması ve bunun dahilinde ise alımı-satımı belli olan Hisse Senetleri Piyasasının dahilindeki Fon Pazarı yani F özellik koduyla gösteriliyor. Fon alım veya satışı belirtilen seans saatleri içerisinde gerçekleştiriliyor.

Borsa Yatırım Fonu Alımında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bankaların dışında aracı kurumlardan alım ya da satım yapacaksanız, mutlaka alacağınız fon kurumunun yetkili olup olmadığını çok iyi bir şekilde kontrol etmeniz gerekir. Bu yetkili kurum ve bankalardan alınan borsa yatırım fonları her zaman güvenle saklanmalıdır diğer fon varlıkları gibi Takasbank aracılığıyla saklandığı süre zarfında güvende sayılıyor. Diğer yatırım fonlarıyla, borsa yatırım fonları kıyaslandığında maliyet açısından daha avantajlı olsa da kurumsal ve bireysel yatırımcılardan BİST üzerinden başvurulan işlemlerden işlem komisyonu alınıyor. Bu nedenle işlem komisyonlarına da belli adımlarda dikkat etmeniz gerekir.

Borsa Yatırım Fonu Nedir?

Borsa yatırım fonu, yaygın olarak Exchange Traded Funds olarak da biliniyor. Borsa yatırım fonları, belirli bir seviyedeki endeksi baz alan, içerisindeki tahvil bonoyu, hisse senedini, kıymetli madenler ve emtia gibi yatırım ürünlerinin yüksek yada düşük endeks performansını müşterilerine yansıtan ve paylarının borsa piyasalarında işlem gören ve kazanç sağlayan yatırım fonları anlamına geliyor. Borsa yatırım fonu, düşük işlem gören maliyeti ve basitçe alınıp satılabilme özelliği olan, pek çok yatırımcı tarafından tercih ediliyor. Hem kısa vadeli yatırım olması hem de uzun vadeli yatırımlar sağladığı için çok uygundur.

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. İsterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edin

0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x