Ağlamanın Faydaları

0 154

ağlamanın faydalarıİnsan her zaman istediğini elde edemiyor veya her zamana yeteri kadar mutlu olamıyor. Bu durumda ise; bir şekilde duygularını belli etmesi gerekiyor. Ağlamak, bu ve bu gibi zamanlarda en iyi duygu göstergesi olabilir. Fakat her zaman bir nedeni olmalı mıdır? Elbette olmamalıdır diyecek olsak bile; bir nedeni olduğunu eninde sonunda görüyoruz. Bazen bir şey için değil; biriktiği için ağlarız ama bu da bir nedene bağlıdır. Her olay bir nedene bağlı olarak karşımıza çıkar ama hepsinin faydalı olduğu söylenemez. Ağlamanın faydaları olduğunu söylersek, bu konu hakkında ne düşünürsünüz. Söz konusu sağlık olduğu zaman, artık pek de şaşılmayacak olduğunu anlayacaksınız.

Ağlamanın Faydaları Nelerdir?

 • Stres, her hastalığın başıdır. Kötü hastalıkların temeline indiğiniz zaman, orada muhakkak bir stres halinin karşımıza çıktığını görürüz. Günlerin yorgunluğu ardından ya da stresi ardından, kendinizi rahatlatmak adına ağladığınız zaman; stresten uzaklaşmış oluyormuşsunuz. Bilimsel araştırmalar dahilinde karşımıza çıkan bu sonuç, sizleri aynı zamanda daha fazla rahatlatacaktır.
 • Bünyemizde zehirli birtakım maddeler bulunmaktadır. Ne mutlu ki her zaman zor eylemler dahilinde bu maddelerin dışarıya atılması söz konusu olmayacaktır. Bu durumda ağlamak bu zararlı maddelerin atılmasını sağlayacaktır. Sonucunda modunuzu yükseltecek ve zor durumlarla başa çıkmanızı sağlayacaktır. 
 • Bir teoriye göre; hisler insanı en çok bunalan durumlardan meydana gelir. İyi veya kötü olması burada söz konusu değil; içimize atılan her his bizleri hasta edecektir. Psikolojik ya da fiziksel sonuçlarına katlanmak durumunda kalmamak adına, ağlama eylemi bizleri rahatlatacaktır. 
 • Ağlamak, sadece sizin için değil; çevrenizdeki insanlarında sizler açısından dikkatini çekecektir. Bu sayede paylaşımlar artabilir ya da konuşma durum meydana getirerek, arkadaşlıklar kurulabilecektir.
 • Korku bizleri bir yerde cesaretsiz kılacaktır. Korku her zaman korkulan şeyden daha çok zarar verir, sözünü aklınıza getirin ve korkularınız ile yüzleşin. Bazen insan korktuğu için ağlayamaz. Geçmişiniz ile yüzleşin ve ağlamaktan korkmayın.
 • Sadece bunlar değil; aynı zamanda sağlık açısından ve göz sağlığı açısından da faydası olduğunu söyleyebiliriz. Kuruyan gözler nemlenecektir ve daha iyi çalışır hale gelecektir.

Ağlamak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Yaş ilerlediği zaman, ağlama duygusu cinsiyete göre, çok daha belirgin farkları meydana çıkartıyor. Fakat söz konusu ergenlik olduğu zaman, bunun pek de öyle olmadığını anlayabilirsiniz. Testosteron hormonu ağlamayı azaltırken, prolaktin ve östrojen hormonu ağlamayı yükseltir. 
 • Her ne kadar çocuklara, ağlama cesur ol deniliyor olsa bile; ağlamak acıyı hafiflettiği için pek de doğru bir nasihat olduğunu söyleyemeyiz.
 • Ağlamak hakkında bilinmesi gerekenler konusunda en dikkat çeken durum ise; ağladıktan sonra eğer iyi hissetmiyorsanız, ruh halinizin oldukça değişken olduğunu gösterecektir.
 • Sürekli ağlamanın iyi olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Sürekli ağlıyor ve kendinizi kötü hissediyorsanız; profesyonel bir destek almalısınız.

Ağlayamamanın Zararları

Stresten etkilenmemek ve günümüz koşullarında onu yenmek oldukça zordur. Bu durum ile özellikle günlük hayatımızda karşılaşırız. Stres her bakımdan insana ve insan vücuduna zarar veren bir duygudur. Bu duyguyu aşmak için, kendinizi biraz olsun rahat bırakmalı ve ağlamalısınız. Ağlayamamanın zararları ağlamanın faydalarından çok daha fazla olacaktır. Ağladığınız zaman, hormonlar bir şekilde harekete geçecek ve bu da duygularınızı olumlu yönde etkileyecektir. Bu bakımdan sizlere ağlayamamaktan bahsedeceğiz, bu sayede belki de ağlamanın pek de kötü olmadığını göreceksiniz.

 • Göz kuruluğu dediğimiz zaman, aslında burası ile bağdaşacak ve oldukça da kuvvetli bir nedendir. Gözyaşımız, sanıldığı gibi hiçte zararlı değildir. Ağlamak, gözlerimizdeki kuruluğu giderecek ve çeşitli göz hastalıklarının oluşumuna karşı bizleri koruyacaktır. 
 • Ağlayamadığınız zaman tüm stresi sadece başınızda değil, aslında direkt olarak bedeninizde hissedersiniz. Bu da sağlık açısından direkt olarak olumsuz bir etki ile yansıyacaktır. Ağlama sayesinde günlük hayatınızda olağan streslerle bile baş edebilirsiniz.
 • Toplum içerisinde sürekli olarak ağlayan insanlara aslında sulu göz derler. Fakat bu duygularını birikimi ve artık son noktaya gelmesidir. Çoğu insan bunu sinir olarak eyleme dönüştürür ve çevresindeki insanlara zarar verir. Fakat ağlamak sizlere başta zararmış gibi gelen ama olumlu sonuçlar doğuran bir eylemdir. 
 • Ağlamak, belki bir çözüm değildir ama bazı olayların çözülmesine giden en net kapıdır. Daha iyi düşünmenize ve daha sağlıklı kararlar almanıza yardımcı olacaktır. 
Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. İsterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edin

0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x