A Vitamini Nedir?

0 54

a vitamini nedirBüyük bir çoğunluğumuzun bildiği fakat detaylıca bilmediği “A vitamini nedir?” bu makalemizde size bundan bahsettik. Lafı daha fazla uzatmadan detaylarla baş başa bırakıyorum sizleri.

A Vitamini Nedir?

A vitamini, vücut fonksiyonlarının bazıları için gerekli olan, yağda çözünen bir vitamindir. Büyüme ve gelişme için gerekli olmasının yanı sıra, iyi bir görme ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için bu vitamin gereklidir. A vitamini; retinol, retinoik asit, retinal ve beta-karoten gibi bir dizi provitamin A karotenoidini içeren bir grup bileşiği tarif eder. Tüm A vitamini tipleri, retinil grubu olarak adlandırılan bir izoprenoid zinciri eklenmiş bir beta-iyonon halkası içerir. Her iki yapı da vitamin aktivitesi için gereklidir. “A vitamini nedir?” hakkında size kısa ve öz bir şekilde yeterince bilgi verdiğimizi düşünüyoruz. İsterseniz şimdide “A vitamini ne işe yarar?” ondan bahsedelim.

A Vitamini Ne İşe Yarar? İşlevleri Nelerdir?

a vitamini ne işe yararGözlerde retinal, renk görme ve loş ışıkta görme için gerekli olan ışık emici bir molekül olan Rodopsin‘i vermek için opsin adı verilen bir protein ile birleştirilir. Bir diğer A vitamini formu retinoik asit, epitel hücreleri ve vücuttaki diğer hücre tipleri için hormon benzeri önemli bir büyüme faktörüdür.

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. İsterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edin

0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x